Surpriză în Liga Campionilor: Bayern Munchen riscă eliminarea

Antrenorul echipei Bayern Munchen, Josep Guardiola (Foto: Reuters/Miguel Vidal)

FC Porto a învins miercuri pe teren propriu, cu 3-1, echipa Bayern Munchen, într-un meci din turul sferturilor Ligii Campionilor la fotbal. FC Barcelona a trecut cu acelaşi scor de francezii de la PSG.

Bayern Munchen a evoluat fără unii dintre cei mai importanţi jucători ai săi, precum Robben, Ribery şi Schweinsteiger.

Pentru FC Porto au marcat Ricardo Quaresma '4 (penalty), '10 şi Martínez '65, iar pentru Bayern a înscris Thiago Alcántara '28.

FC Porto: Fabiano- Danilo, Maicon, Martins Indi, Alex Sandro - H.Herrera, Casemiro, O.Torres (Neves '75)- Quaresma (Evandro '85), Brahimi (Hernani '79), J.Martinez. Antrenor: Julen Lopetegui.

Bayern Munchen: Neuer- Rafinha, J.Boateng, Dante, Bernat - Thiago Alcantara, Xabi Alonso (Badstuber '74), Lahm - T.Müller, Götze (Rode '56), Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

În alt meci din sferturile Ligii Campionilor, FC Barcelona a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Paris Saint-Germain.

Golurile au fost marcate de Neymar '18 şi Suarez '67 şi '79 pentru FC Barcelona, respectiv Van der Wiel '82 pentru PSG.

Paris Saint-Germain: Sirigu - Van der Wiel, Marquinhos, Thiago Silva (David Luiz '21), Maxwell - Rabiot (Lucas '65), Cabaye, Matuidi - Pastore, Cavani, Lavezzi. Antrenor: Laurent Blanc.

FC Barcelona: Ter Stegen - Montoya (Adriano '80), Piqué, Mascherano, Alba - Busquets, Rakitici (Mathieu '74), Iniesta (Xavi '53) - Messi, Suárez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Meciurile retur sunt programate pentru data de 21 aprilie.