Rugby: Wasps, Ulster și Cardiff - neînvinse în ligile europene

Harlequins - Saracens
Billy Vunipola (în tricou roșu) a fost anihilat de Harlrquins
Getty Images

Wasps în campionatul Angliei, Aviva Premiership, Ulster și Cardiff în Liga celto-italiană, Guinness PRO 12, sunt singurele echipe rămase neînvinse în marile ligi europene de rugby. În România, Cupa Regelui a continuat cu victorii ale echipelor favorite.

Evenimentul săptămânii l-a constituit prima înfrângere în șase luni, după 13 victorii consecutive în toate competițiile a campionilor Angliei și Europei, Saracens, învinși de rivalii lor din Londra, Harlequins, cu 17 - 10.

Arlechinii (viitori adversari ai coampionilor României, Timișoara Saracens, în Challenge Cup, competiția europeană numărul 2) au început meciul mai bine și în minutul 20 conduceau cu 17 - 0.

Saracens au domeniat restul meciului dar nu au reușit decât să obțină un punct de bonus defensiv.

Waspa au profitat de această înfrângere și după victoria cu 20 - 15 în deplasare la Northampton au trecut pe primul loc cu patru victorii în patru meciuri.

În celelalte partide: Leicester Tigers 34 Bath 14, Worcester Warriors 34 Sales Sharks 34, Bristol 17 Exeter 41, Glocester 13 Newcastle Falcons 18.

În clasament după patru runde pe primul loc se situează Wasps cu 18 puncte, urmați de Saracens cu 15, Bath, 14, Leocester 13, în timp ce Harlequins sunt pe locul al optulea cu 8 puncte.

Clermont - prima înfrângere

În runda a șasea a campionatului Franței, TOP14 Toulon a administrat prima înfrângere lui Clermont Auvergne, 23 - 21.

RC Castres (cu pilierul român Mihăiță Lazăr în teren în primele 40 de minute) a învins pe campionii de la Racing 92 Paris cu 21 - 13, în timp ce Bordeaux Begles (cu pilierul moldovean Vadim Cobîlaș care a evoluat timp de 52 de minute) a depășit pe Lyon cu 32 - 10.

La Rochelle a învins pe Bayonne cu 34 - 17, iar Stade Toulousain de depășit pe Stade Francais (altă viitoare adversară a Timișoara Saracens în Challenge Cup) cu 23 - 18.

Cel mai disputat meci a avut loc la Grenoble unde Pau a învins cu 39 - 38, iar Montpellier a depășit cu 42 - 13 pe Bruve.

După șase runde în frunte se află la Rochelle cu 21 de puncte, urmați de Clermont și Montpellier cu 18 puncte, în timp ce Stade Francais este pe locul 11 cu 12 puncte.

Cuplul Ulster - Cardiff în frunte

În Guinness PRO12, Ulster a învins pe Glasgow Warriors în deplasare cu 22 - 17 în timp ce Cardiff Blues au depășit tot în deplasare cu 23 - 21 pe italienii de la Zebre.

Celaltp echipă italiană, Treviso a învins pe Newport Gwent Dragons cu 27 - 11, în timp ce Llanelli Scarlets au învns cu 17 - 8 pe campionii de anul trecut, Connacht cu 17 - 8.

În celelalte două meciuri: Leinster 31 Swansea Ospreys (cu pilierul moldovean Dmitri Arhip în echipă) 19 și Munster 28 Edinburgh (cu care joacă Timișoara Saracens pe 15 octombrie în Challenge Cup) 14.

Pe primul loc după patru runde se află la egalitate Ulster și Cardiff cu cte 17 puncte, urmate de  Ospreys cu 15 puncte, în timp ce Edinburg se află pe locul nouă cu 4 puncte.

În Cupa Regelui în runda a doua s-au înregistrat rezultatele: Timișoara Saracens 69 Cluj 7, Steaua 27 Dinamo 11, Iași 34 CSM Olimpia 21.