Luptă extrem de strânsă la vârf în ligile europene la rugby

Saracens - Bath
Saracens (în tricouri negre și roșii) au câștigat meciul cu Bath cu 19 - 13 după ce erau conduși la pauză cu 0 - 13
Petru Clej

Saracens sunt singuri în fruntea Aviva Premiership - campionatul Angliei, dar în TOP14 - campionatul Franței și în Guinness PRO12 - Liga Celto-Italiană, câte două echipe își împart șefia clasamentului. În toate cele trei mari ligi europene  la rugby lupta între echipele fruntașe este extrem de strânsă.

Racing Paris și-a confirmat ascensiunea după calificarea săptămâna trecută în sferturile de finală ale Cupei Camponilor Europeni prin victoria cu punct de binus, 26 - 3, în fața lui Oyonnax (cu linia II-a Valentin Ursache titular), echipă tot mai amenințată de retrogradare.

Parizienii sunt la egalitate în fruntea clasamentului cu Stade Toulousain, care după eliminarea din Cupa Campionilor au avut o tresărire de orgoliu în TOP14, înregistrând scorul etapei, 54 - 3 în fața lui Pau, marcând opt eseuri, printre care un hat trick al fundașului Maxime Medard.

Campionii Europei, Galacticii de la RC Toulon, și-au continuat parcursul neînvins pe teren propriu, învingându-i pe campionii Franței Stade Francais, cu scorul de 23 - 16, prin eseul marcat de aripa sud-africană Bryan Habana ș șase lovituri de pedeapsă transformate de mijlocașul la deschidere Eric Escande, în timp ce toate punctele arizienilor -au aparținut mijlocașului la deschidere sud-african Morne Steyn - un eseu transformat și trei lovituri de pedeapsă.

Vicecampionii Franței și ai Europei, Clermont Auvergne, își continuă degringolada, după eliminarea din Cupa Campionilor, de data aceasta ei au pierdut pe teren propriu în fața lui Montpellier cu 15 - 19.

În celelalte meciuri ale rundei a 13-a s-au înregistrat scorurile: Brive 28 La Rochelle 6, Castres 19 Bordeaux Begles 9, Agen 27 Grenoble 33.

Duel la vârf Saracens - Exeter

În Anglia campionii en-titre și liderii Aviva Premiership, Saracens au înregistrat cea mai spectaculoasă revenire la scor a lor din campionat, câștigând împotriva finaliștilor învinși de anul trecut, Bath, cu 19 - 13, supă ce erau conduși la pauză cu 0 - 13.

Ambele echipe au fost private de aportul jucătorilor convocați la loturile naționale în vederea Turneului celor Șase Națiuni care începe săptămâna viitoare, dar, sub comanda impecabilă a căpitanului lor, flankerul sud-african Francois Louw, s-au apărat foarte exact și, beneficiind și de avantajul vântului au intrat la pauză la cabine în avantaj.

Saracens au ieșit deciși pe teren în partea a doua și au redus repede din avantaj prin două lovituri de pedeapsă transformate de mijlocașul la deschidere, veteranul Charlie Hodgson.

Liderii au trebuit să aștepte însă până în minutul 70 când au egalat pe tabela de scor după o pătrundere impetuoasă a tânărului din linia  a II-a, Maro Itoje (omul meciului), care a fost finalizată în eseu de talonerul Schalk Brits, eseu de transformat de Hodgson care în ultimele minute a mai transformat două lovituri de pedeapsă, aducând victoria meritată campionilor: Saracens 19 Bath 13.

Principalii urmăritori ai campionilor, Exeter Chiefs au avut un meci dificil în deplasare cu Worcester Warriors de care au trecut cu scorul de 30 - 15, cu punct de bonus, reducând handicapul față de lideri la numai două puncte.

Și Leicester Tigers au revenit spectaculos la scor. Conduși cu 15 - 7 și 18 - 12 de Gloucester, ei au marcat un eseu în penultimul minut de joc prin pilierul Longovi'i Mullipola, transformat de mijlocașul la deschidere Tommy Bell care le-a adus victoria in extremis cu 19 - 18.

Harlequins au pierdut în deplasare în fața lanterna roșie, Newcastle Falcons cu 19 - 26, după ce conduceau până cu 20 de minute înainte de final cu 19 - 10.

În celelalte meciuri ale rundei a 10-a: Northampton Saints 11 Wasps 24 și Sale Sharks (cu pilierul moldovean Vadin Cobîlaș intrat în teren în minutul 50) 38 London Irish 10.