Simona Halep şi-a aflat adversarul din turul doi de la Cincinnati

Simona Halep va avoua direct în turul al doilea al competiţiei de la Cincinnati
Nick Turchiaro-USA TODAY Sports

A treia jucătoare a lumii, Simona Halep, va evolua împotriva franţuzoaicei Kristina Mladenovic, locul 40 WTA, în turul al doilea al turneului Premier 5 de la Cincinnati. Jucătoarea din Hexagon a trecut în turul I de Daniela Hantuchova.

Graţie statutului de favorită numărul 3, Simona Halep va avoua direct în turul al doilea al competiţiei de la Cincinnati.

În prima manşă a turneului din SUA, Mladenovic, 22 de ani, a trecut, marţi, cu scorul de 6-2, 6-1, de Daniela Hantuchova din Slovacia, locul 68 WTA, beneficiară a unui wild card. Partida a durat 56 de minute.

Mladenovic a câştigat ambele partidei disputate până în prezent cu Halep. Românca a fost învinsă în 2014, în prima manşă a turneului de la Paris, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, de Mladenovic, iar anul acesta, în iunie, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6 (4), în sferturile de finală ale turneului de la Brimingham.

Meciul Halep-Mladenovic din turul al doilea al turneului de la Cincinnati, competiţie cu premii de 2,7 milioane de dolari, va avea loc miercuri.