Actualitatea sportivă 19 august 2013

Ştiri sportive din atletism, box, fotbal, rugby şi handbal.

Atletism

Campionatele Mondiale de atletism de la Moscova s-au încheiat cu o medalie de aur pentru Franţa, obţinută de Teddy Tamgho, la triplusalt. Săritorul francez a reuşit o performanţă de 18 metri şi 4 centimetri, aducând Hexagonului singurul titlu mondial pe stadionul Lujniki. În aceeaşi finală de triplusalt, românul Marian Oprea s-a clasat pe locul 6, cu 16,82 metri. În total, Franţa a obţinut în Rusia patru medalii, din care una de aur, două de argint şi una de bronz. La aceeaşi competiţie, România nu şi-a îndeplinit obiectivul fixat la plecarea din ţară, de a obţine o medalie. Jamaica a dominat probele de sprint Usain Bolt şi Shelly Ann Fraser Pryce devenind tripli campioni mondiali la probele de 100 m, 200 m şi ştafetă 4X100 de metri. Următoarea ediţie a Campionatelor Mondiale de atletism va fi găzduită de Beijing, în anul 2015.

Box

Campionatele Europene de box pentru tineret de la Rotterdam, din Olanda, s-au încheiat fără ca România să obţină vreo medalie. Cel mai bun rezultat a fost obţinut de pugilistul Nicuşor Freddy Ciobanu, care a ajuns în sferturile de finală. Franţa a obţinut o medalie de aur, graţie evoluţiei lui Christian Billi Assomo, la categoria de greutate mijlocie, 75 de kilograme. O prezenţă pe podium a bifat şi Moldova, prin Mihail Cvasiuc, care a obţinut bronzul, la categoria uşoară, 60 de kilograme.

Fotbal

O nouă etapă a Ligii I la fotbal a programat partide în acest weekend. Steaua a obţinut a doua victorie stagională, surclasând CFR Cluj cu 3-0. Lider este Astra Giurgiu, care are maximum d puncte, după succesul cu 3-1 de la Tg. Jiu. Pe locul secund se află nou-promovata FC Botoşani, cu 11 puncte acumulate după victoria de la Timişoara, 1-0. Corona Braşov a obţinut şi ea primul punct în elită, după remiza, 1-1, obţinută pe teren propriu în faţa lui Dinamo. Azi se încheie runda a cincea, cu două meciuri. De la ora 19, Universitatea Cluj întâlneşte pe Concordia Chiajna, iar de la 21.30, FC Vaslui dă piept cu Săgeata Năvodari.

Rugby

În acest weekend a pornit la drum o nouă ediţie a campionatului francez de rugby, Top 14. Uvertura etapei a însemnat şi prima remiză, vineri seară, în meciul dintre Montpellier şi Toulon, încheiat 22-22. Gazdele au deschis scorul la prima acţiune a meciului, prin Audrin, iar pauza i-a găsit în avantaj, 13-3. Toulon a revenit însă graţie unei încercări a lui Mermoz şi a preciziei la buturi a lui Wilkinson, care a semnat celelalte 17 puncte.

Biarritz a cedat pe teren propriu în faţa puternicei Clermont, cu scorul de 22-18. Bascii au reuşit două eseuri, prin Yachvili şi Thomas. Ultima încercare a adus gazdelor bonusul defensiv, iar Waenga a reuşit un dropgol. Clermont a condus ostilităţile în teren încă din primele minute, cu un Brock James impecabil în faţa buturilor, autor a 17 puncte. Oaspeţii au avut 16-6 la pauză, singura lor încercare venind pe mâna lui Reagan King.

Bayonne a învins Oyonnax cu 39-11. Cealaltă formaţie bască a avut un start lansat, acumulând şi bonusul ofensiv după cele patru încercări semnate de Rokocoko, Lovobalavu, Fonua şi Rouet. Oaspeţii, cu Valentin Ursache printre titulari la numărul 7, au început timid eseul de onoare fiind înscris de Coux, în minutul 43. Interesant este că Bayonne a realizat ultimele două încercări, pentru bonus, pe un moment de cădere al vizitatorilor, în minutele 78, respectiv 79.

Bordeaux a câştigat în faţa celor de la Toulouse cu 31-25, fără a-l utiliza pe pilierul român Silviu Florea, care e suspendat pentru primele două runde. Oaspeţii au condus în prima parte cu 9-0, după reuşitele la buturi ale lui McAllister, însă eseul aripii Talebula a echilibrat balanţa şi a permis gazdelor să intre în avantaj la cabine, 16-12. În partea a doua, Gear a înscris un eseu pentru toulousani, aducându-i din nou în avantaj, 25-22. Artizanul victoriei bordeleze a fost însă Pierre Bernard, cu 26 de puncte, care a fructificat trei lovituri de pedeapsă stabilind astfel scorul final.

Grenoble a trecut de Stade Francais cu 19-16, după un meci interzis cardiacilor. Raportul eseurilor a fost egal, 1-1, după reuşitele lui Hegarty, respectiv Arias. Diferenţa a făcut-o o lovitură de pedeapsă în plus, cea a lui Courrent, din minutul 68.

Un alt meci foarte echilibrat a fost cel dintre Racing Metro 92 şi Brive, soldat cu succesul amfitrionilor, 19-14. Fundaşul Lapeyre a înscris primul eseu al meciului în minutul 10, pentru gazde, după care, patru minute mai târziu, aripa oaspeţilor, Bakaniceva, l-a imitat culcând balonul în terenul advers de ţintă. Diferenţa s-a făcut la duelul celor doi transformeri, cu Sexton superior lui Germain. Bonusul defensiv a fost asigurat oaspeţilor de dropgolul lui Ferreres, din minutul 76.

Pilierul român Paulica Ion a debutat cu dreptul la noua sa echipă, în Perpignan – Castres 26-23. Fiecare echipă şi-a trecut în cont câte două încercări, marcatori fiind Gouitoune şi Lopez, respectiv Garvey şi Faasalele. Partida a fost decisă cu două minute înainte de final, de eseul transformat al demiului de mele, Lopez. Dacă Paulica Ion a fost titular, la linia întâi a campionilor, Castres Olympique, în partea secundă a intrat în teren un alt internaţional român, Mihaita Lazăr.

Handbal

Franţa şi România au ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal pentru tineret sub 21 de ani, care se desfăşoară în Ungaria. Noi am pierdut în faţa sud-coreenilor, 34-37, în timp ce francezii au obţinut în ultimul meci doar o victorie de palmares, 49-20 cu Angola. România şi Franţa vor juca astăzi în primul tur al turneului de consolare, pentru locurile 9-16. Partida este programată să înceapă la ora 21.45. Următoarea informaţie este tot din handbal, pentru că naţionala feminină sub 17 ani a României a obţinut calificarea în grupele principale ale Campionatului European rezervat acestei categorii de vârstă, care are loc în Polonia. România a pierdut cu 25-21 meciul cu Portugalia, dar învinsese anterior Spania şi Polonia. România pleacă în a doua fază fără niciun punct în grupe şi va juca împotriva Danemarcei, respectiv Muntenegrului. Cele două au obţinut calificarea în dauna Franţei, care a pierdut meciul decisiv în faţa nordicelor, cu 35-26.

Fotbal

Patru echipe au punctaj maxim după două runde în prima divizie fotbalistică a Franţei. Lyon s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Sochaux, iar Monaco a bătut pe Montpellier cu 4-1. Olympique Marseille s-a impus cu 2-0 în meciul cu Evian, în timp ce St. Etienne a obţinut un succes la limită, 1-0 cu Guingamp. O altă pretendentă la titlu, Paris St. Germain, a smuls cu forcepsul un egal pe teren propriu, în faţa modestei Ajaccio. Scorul de 1-1 a fost stabilit de Cavani cu doar patru minute înainte de finalul întâlnirii. Alte rezultate din această etapă: Bastia – Valenciennes 2-0, Nice – Rennes 2-1, Reims – Lille 2-1, Toulouse – Bordeaux 1-1, Lorient – Nantes 2-1.