Surpriză de proporţii în sferturile Ligii Campionilor

Lionel Messi, dezamăgit de ratarea calificării în semifinalele Ligii Campionilor (Foto: Reuters/Juan Medina)

Atletico Madrid a produs surpriza sferturilor Ligii Campionilor la fotbal. Echipa spaniolă s-a calificat în semifinale, după ce a eliminat pe FC Barcelona. În alt meci, Bayern Munchen a scos din luptă pe Manchester United.

Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC Barcelona, în returul sferturilor competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Koke, în minutul 5. În tur, scorul a fost egal, 1-1.

În altă partidă, Bayern Munchen, nimeni alta decât deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, s-a calificat şi ea în semifinale, după ce a învins pe teren propriu, cu 3-1, pe Manchester United.

Pentru Bayern au marcat Mandzukici '59, Muller '68 şi Robben '76, iar pentru gruparea engleză a înscris Evra '58. În tur, scorul a fost egal, 1-1.

Două echipe din Spania, Atletico Madrid şi Real Madrid, formaţia germană Bayern Munchen şi reprezentanta Angliei, Chelsea Londra, s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor.

Tragerea la sorţi pentru penultima fază a competiţiei va avea loc vineri.