PSG face instrucţie cu trupa lui Mourinho

Argentinianul Ezequiel Lavezzi, de la PSG (Foto: Reuters/Gonzalo Fuentes)

Paris Saint-Germain a învins pe teren propriu formaţia Chelsea Londra, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. În alt meci, Real Madrid a predat o lecţie de fotbal echipei Borussia Dortmund.

Paris Saint-Germain a pus la respect echipa lui Jose Mourinho. Francezii au învins cu scorul de 3-1 pe Chelsea, golurile lui PSG fiind marcate de Lavezzi '4, David Luiz '61 (autogol) şi Pastore '90+3, în timp ce pentru londonezi a înscris Hazard '27 (penalty).

Paris Saint-Germain: Sirigu - Jallet, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Verratti (Cabaye '76), Thiago Motta, Matuidi - Cavani, Ibrahimovici (Lucas '68), Lavezzi (Pastore '85). Antrenor: Laurent Blanc.

Chelsea Londra: Cech - Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, David Luiz - Willian, Oscar (Lampard '72), Hazard - Schürrle (Torres '59). Antrenor: Jose Mourinho.

În alt meci din sferturile Ligii Campionilor, Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Borussia Dortmund. Golurile au fost marcate de Bale '3, Isco '27 şi Ronaldo '57.

Cu această ocazie, atacantul portughez Cristiano Ronaldo, care a marcat al 14-lea său gol în acest sezon de Liga Campionilor, a egalat astfel recordul deţinut de Lionel Messi (2011-2012/FC Barcelona) şi Jose Altafini "Mazzola" (1962-1963/AC Milan), informează AFP.

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao - Modrici, Xabi Alonso, Isco (Illaramendi '72) - Bale, Benzema (Morata '75), Cristiano Ronaldo (Casemiro '80). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek (Schieber '67), Sokratis, Hummels, Durm - Kehl (Jojici '74), Sahin - Reus, Mkhitaryan (Hofmann '64), Grosskreutz - Aubameyang. Antrenor: Jurgen Klopp.

Meciurile retur vor avea loc pe 8 aprilie.