David Popovici, medalie de aur la Budapesta, după alte două recorduri mondiale

DAVID POPOVICI MEDALIE DE AUR LA 200M LA BUDAPESTA
Înotătorul român David Popovici a cucerit aseară medalia de aur în proba de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 1 min 43 sec 21/100. El a mai stabilit și alte două recorduri.
Sursa imaginii:
Facebook / David Popovici

Înotătorul român David Popovici, a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 1 min 43 sec 21/100.  El a mai stabilit și alte două recorduri.

David Popovici a mai stabilit și un nou record mondial pentru juniori, după ce îl stabilise pe precedentul în semifinale. Medalia de aur este primul titlu important la un campionat de seniori pentru David Popovici. Tânărul de 17 ani a făcut o cursă extraordinară, a câștigat cu timpul 1:43.21, fiind urmat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang și britanicul Tom Dean, marele favorit al cursei.

Am concurat gândindu-mă că toți cei care mă apreciază urmăresc această cursă”, a spus Popovici imediat după finalul cursei.  AGERPRES / G4MEDIA