Rugby Gallagher Premiership: Leicester – prima înfrângere după 11 victorii consecutive în ultima rundă a turului

Wasps 16 Leicester 13
Wasps au pus capăt invincibilității lui Leicester în acest campionat
Sursa imaginii:
Wasps Twitter

Leicester Tigers au fost învinși de Wasps cu 16 – 13, după o serie record de 11 victorii consecutive în turul campionatului Angliei la rugby. În același timp Bath a obținut prima victorie, după 10 înfrângeri consecutive în derby-ul codașelor, 22 – 19 cu Worcester.

Două serii record în prima ligă de rugby a Angliei, Gallagher Premiership, au luat sfârșit în chiar în ultima rundă a turului campionatului: cea a victoriilor consecutive – 11 și cea a înfrângerilor consecutive – 10.

Leicester Tigers au venit favoriți la Coventry pentru meciul cu vecinii de la Wasps, cu un lot slăbit de multiple accidentări. Se părea că liderii vor obține a 12-a victorie consecutivă, ei conducând cu 13 – 7 la pauză după o dominare categorică.

Dar după pauză gazdele au apărut pe teren o echipă complet transfigurată, îndrăzneți în atac și impermeabili în apărare ei au marcat de trei ori din lovitură de pedeapsă prin decanul de vârstă al Gallagher Premiership, centrul Jimmy Gopperth administrând Tigrilor prima înfrângere din acest campionat: Wasps 16 Leicester Tigers 13.

În celălalt meci al zilei, Bath, după 10 înfrângeri consecutive (11 dacă se ia în considerare și meciul pierdut la masa verde în fața lui London Irish din cauza infectărilor cu Coronavirus în lot), au revenit de la 14 – 19 la pauză și au câștigat cu 22 – 19 în fața Worcester Warriors, care jucat în 14 din minutul 7 după eliminarea pilierului Rory Sutherland, punctele victoriei fiind marcate de mijlocașul la deschidere Orlando Bailey în minutul 70.