Rugby: Exeter Chiefs – Harlequins în finala campionatului Angliei

Bristol 36 Harlequins 43
Fundașul Tyrone Greene marchează unul dintre cele șapte eseuri ale Harlequins în meciul cu Bristol
Harlequins Twitter

Finala Gallagher Premiership, campionatul Angliei la rugby, se va disputa între Exeter Chiefs și Harlequins. În semifinale Exeter a câștigat în fața lui Sale Sharks, în timop ce Harlequins au învins pe Bristol Bears cu 43 – 36.

Harlequins au creat surpriza, câștigând prima semifinală în deplasare în campionatul Angliei din 2015 după un meci cu evoluție pasionantă a scorului.

Bristol, clasați pe primul loc în sezonul regulat, au început meciul într-o viteză debordantă și în minutul 29 conduceau cu 28 – 0, cu patru eseuri marcate, creatorii fiind fundașul Charles Piutau și centrul Semi Radradra.

Harlequins au marcat un eseu înainte de pauză, dar la 28 – 5 puțini erau cei care credeau într-o răsturnare a scorului în partea a doua. Dar oaspeții au revenit pe teren hotărâți și au răspuns cu aceeași monedă: atac la mână din toate pozițiile care le-au adus nu mai puțin de patru eseuri, față de unul singur al gazdelor.

După 80 de minute scorul era egal: 31 – 31 așa încât s-a recurs la 2 x 10 minute de prelungiri. Mijlocașul la deschidere al lui Bristol Callum Sheedy a trimis în bară o penalitate, după care Harlequins amarcat l șaselea lor eseu, transformat luând conducerea pentru prima oară în acest meci: 31 – 38.

Gazdele au revenit în atac, au marcat al cincilea lor eseu, scorul a devenit 36 – 38, dar Sheedy a trimis transformarea în bară.

Bristol s-au aruncat în atac cu ultimele resurse, dar au fost contrați și Harlequins au marcat al șaptelea eseu cu ultima acțiune a meciului. Scor final Bristol 36, Harlequins 43.

Cealaltă semifinală a avut o desfășurare mai convențională, cu gazdele – campionii en titre de anul trecut – impunându-se de la început prin jocul lor axat pe înaintare și, deși Sale au revenit ocazional pe tabela de scor, rezultatul nu a fost niciun moment serios în dubiu. Scor final: Exeter 40 Sale 30 și Chiefs se califică pentru a șasea oară consecutiv în finala campionatului Angliei.

Finala Gallagher Premiership se va juca sâmbătă la ora 17:30 (19:30 în România) pe Stadionul Twickenham (capacitate 82.000) în prezența a 10.000 de spectatori între Exeter Chiefs și Harlequins