Larisa Iordache, aur la bârnă la Cupa Mondială de Gimnastică de la Cairo

Sportiva română Larisa Iordache a câștigat aurul în finala de la bîrnă din cadrul Cupei Mondiale de la Cairo. Deși a căzut de pe bârnă, gimnasta a obținut aurul datorită dificultății exercițiului, fiind notată cu 13,366, după ce în calificări obținuse 14,000.

Este cea de-a doua medalie obținută de Larisa Iordache la această Cupă Mondială după cea de bronz, de la paralele. Larisa Iordache, calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a obţinut cele mai mari note în calificările la paralele (13,850) şi bârnă (14,000).

Maria Holbură, care este şi ea calificată la JO de la Tokyo, a fost rezervă la bârnă (11,200) şi sol (11,750).

Marian Drăgulescu, cel de-al treilea reprezentant al României la JO 2020, s-a retras din competiţia de la Cairo înaintea calificărilor la sărituri, din cauza unei contracturi la spate.

Gimnaştii sunt însoţiţi de antrenorii Lăcrămioara şi Cristian Moldovan (fetele), Ştefan Gal şi Marius Urzică (băieţii).