Chelsea Londra și Manchester City vor juca finala 100% engleză a Ligii Campionilor

uefa.com

Londonezii au învins-o, miercuri seara, pe Real Madrid, pe teren propriu, cu 2-0, în manșa a doua a semifinalei Ligii Campionilor, după ce în tur rezultatul a fost 1-1.

Formația britanică antrenată de germanul Thomas Tuchel s-a calificat în finala Champions League, pentru a doua oară în istoria clubului, după ce a trecut de Real Madrid, în dublă manșă, după un meci retur pe care l-a dominat, în special din punct de vedere al ocaziilor de poartă.

Chelsea a deschis scorul prin Timo Werner, în minutul 28, după ce acesta avusese un gol anulat pentru off-side, în debutul meciului.

Gruparea de pe Stanford Bridge a dominat repriza secundă, fiind omniprezentă în fața careului advers. După mai multe ocazii ratate, Mason Mount a închis tabela, în minutul 85.

Astfel, Chelsea Londra s-a calificat în finala de la Istanbul, unde o va întâlni pe Manchester City, într-o confruntare 100% britanică. Amintim, City a eliminat-o în cealaltă semifinală pe Paris Saint-Germain.