Paris Saint-Germain a fost învinsă de Manchester City după ce a condus, în Liga Campionilor

france24.fr

Partida PSG – Manchester City s-a încheiat, miercuri seara, cu victoria cu 2-1 a englezilor, în manșa tur a celei de a doua semifinale din Liga Campionilor.

Echipa pariziană a condus la pauză cu 1-0, dominând categoric prima repriză, iar britanicii au întors scorul, cu o repriză secundă excepțională.

PSG a reușit o primă parte de o foarte bună calitate, trioul Neymar, Di Maria, Mbappe dominând, mai ales din punct de vedere al ocaziilor și spectaculozității. Marquinos a marcat golul parizienilor, în minutul 15, cu o lovitură de cap bine plasată, după un corner executat de Di Maria. City a ajuns și ea în careul advers, dar fără a fi extrem de amenințătoare.

Formația insulară a ieșit de la vestiare cu o atitudine complet diferită, controlând meciul la toate capitolele. De Bryune a egalat în minutul 64, când centrarea lui în profunzime l-a păcălit pe portarul Navas, mingea strecurându-se în plasă sub privirea costaricanului.

Apoi, Mahrez i-a adus în avantaj pe „cetățeni”, în minutul 71, cu un șut din lovitură liberă, care a trecut prin zidul gazdelor, făcând inutilă intervenția întârziată a aceluiași Keylor Navas.

În plus, Idrissa Gueye de la PSG a primit cartonaș roșu în minutul 77, după un fault dur de la spate, îngreunând sarcina colegilor săi, care nu au mai reușit să fie periculoși în ofensivă. Până la final, Phil Foden a mai ratat o ultimă ocazie a meciului, execuția lui din marginea careului fiind respinsă de Navas.

Partida retur se va juca săptămâna viitoare la Manchester, pe „Etihad Stadium”.