Real Madrid și Manchester City – victorii în Liga Campionior

france24.com

În prima manșă a sferturior de finală din Champions League, Real a învins-o cu 3-1 acasă pe FC Liverpool iar City a trecut cu 2-1 de Borussia Dortmund.

În Spania, pentru madrileni, Vincius a reușit o „dublă” în minutele 27 și 65, iar al 3-lea gol a fost marcat de Asensio în minutul 36. Pentru FC Liverpool a punctat Salah, în minutul 51.

În Anglia, Manchester City a deschis scorul prin De Bruyne în minutul 19, a fost egalată în minutul 84 după golul lui Marco Reus, iar victoria a adus-o Folden în minutul 90. La Borussia Dortmund, golgeterul norvegian Erling Haaland a avut o evoluție modestă, reușind doar o deviere la golul echipei germane. Meciul a fost arbitrate de o brigadă românească, la centru cu Ovidiu Hațegan.

Retururile se vor disputa săptămâna viitoare, la Liverpool și la Dormund.

Miercuri seară, tot în prima manșă a sferturilor Champions League, Bayern Munchen o primește pe Paris Saint-Germain și Chelsea Londra merge la FC Porto. Ambele partide încep de la ora 22:00.