Echipa națională de tineret a fost eliminată de la Campionatul European

Facebook / FC Viitorul

Selecționata sub 21 de ani a României a terminat neînvinsă grupa și meciul cu Germania jucat la Budapesta, 0-0, dar a ratat calificarea în fazele superioare ale competiției fotbalistice continentale pentru tineret.

Reprezentativa pregătită de Adrian Mutu a început bine partida din mini-turneul de la Budapesta din faza grupelor, Mățan trimițând în bara laterala un șut plasat, în minutul 5. Pe urmă, germanii și-au creat și ei ocazii mari, doar inspirația lui Pașcanu păstrând tabela intactă. În a doua repriză, în minutul 72, Nmecha a ratat un penalty obținut după ce Oaidă a atins mingea cu mâna în careu. Tot marți seară, Țările de Jos a învins Ungaria cu 6-1. Astfel, primele trei clasate au terminat la egalitate de puncte, dar România a avut cel mai slab golaveraj.

Amintim, „micii tricolori” au terminat faza grupelor neînvinși, după 1-1 cu Olanda, 2-1 cu Ungaria și 0-0 cu Germania.

Primele două clasate din grupe se califică la turneul Final 8, care este programat între 31 mai şi 6 iunie, în aceleaşi ţări, Ungaria și Slovenia. Finala Campionatului European U21 se va disputa la 6 martie la Ljubljana.