Echipa națională de tineret debutează cu o remiză: 1-1 cu Țările de Jos, la Campionatul European U21

Sursa imaginii:
Facebook / FC Viitorul

Reprezentativa României a început bine competiția din Ungaria și Slovenia, după ce a terminat la egalitate, miercuri, scor 1-1, la Budapesta, meciul disputat împotriva selecționatei Țărilor de Jos.

Schuurs a deschis scorul pentru olandezi în minutul 16, iar Andrei Ciobanu a fost remarcatul echipei pregătite de Adrian Mutu. Fotbalistul de la FC Viitorul a înscris cu o execuție superbă din lovitură liberă, la vinclu, în minutul 20.

În cealaltă partidă a Grupei B, Ungaria a fost surclasată de Germania cu 3-0, goluri marcate de Nmecha '61 și Baku '66, '73.

Sistemul de desfășurare

Turneul final al Euro 2021 U21 se va desfășura într-un format diferit de până acum. Din cele patru grupe a câte patru formații, primele două clasate vor merge mai departe în sferturile de finală, iar noutatea vine din faptul că faza grupelor și fazele finale sunt separate.

Faza grupelor se joacă în perioada 24-31 martie, iar fazele eliminatorii vor fi între 31 mai și 6 iunie.

Finala va avea loc la 6 iunie la Ljubljana.