Raliul Dakar: Mani Gyenes continuă recuperarea în clasamentele cursei

facebook

Motociclistul român a terminat etapa a 6-a pe locul al 40-lea, dar urcă în clasamentul general al marelui raid motorizat din Arabia Saudită.

Runda de vineri a fost câștigată de spaniolul Joan Barreda Bort, de la Honda, care a obținut a 3-a sa victorie de etapă, devansându-l cu doar 13 secunde pe Ross Branch din Botswana, de la Yamaha. Al treilea a ajuns australianul Daniel Sanders, de la KTM, la distanță de 53 de secunde de învingător.

În ierarhia generală, lider a redevenit australianul Toby Price, de la KTM, urmat de pe podium de argentinianul Kevin Benavides, de la Honda şi de chilianul Jose Ignacio Cornejo Florimo, tot pe o Honda.

Emanuel Gyenes, care concurează pe o KTM, a urcat pe poziţia a 31-a le general și este al treilea la clasa „Malle Moto” – fără asistenţă tehnică.

Pilotul din Satu Mare a urcat pe treapta a doua și la clasa „Marathon”, devansat de spaniolul Tosha Schareina.

Sâmbătă va fi zi de pauză la Raliul Dakar, care va continua duminică. Etapa a 7-a, dintre Ha'il şi Sakaka, va avea o lungime de 737 km, prin deșertul Arabiei Saudite.