Raliul Dakar: Emanuel Gyenes continuă recuperarea în clasament

facebook

Motociclistul român care concurează pe o KTM, fără asistență tehnică, s-a clasat al 33-lea în etapa a 5-a a marelui raid motorizat din Arabia Saudită.

Runda desfăşurată între Riad şi Al Qaisumah a fost câștigată de argentinianul Kevin Benavides de la Honda, care a trecut cu bine peste o cădere din cauza căreia s-a ales cu o fractură nazală în cadrul acestei etape, lungă de 456 km. A fost urmat de chilianul Jose Ignacio Cornejo Florimo, tot de la Honda), la un minut, şi de australianul Toby Price de la KTM, la 1 min 20 sec.

În ierarhia generală, Benavides este primul, cu un avans de două minute și 20 de secunde faţă de fostul lider, francezul Xavier de Soultrait de la Husqvarna, sosit joi abia al 6-lea.

Emanuel Gyenes s-a clasat pentru a doua rundă la rând pe locul al 33-lea, la 55 de minute și 47 de secunde de prima poziție.

La general, pilotul din Satu Mare se află tot pe locul al 33-lea.

De asemenea, la clasa „Malle Moto” – fără asistenţă tehnică, Gyenes se află pe locul al 4-lea, după ce anul trecut a câștigat această probă.

Mani Gyenes este al 3-lea și la clasa „Marathon”, devansat de spanilul Tosha Schareina şi de cehul Roman Krejci.

Etapa a 6-a a Raliului Dakar este programată vineri între Al Qaisumah şi Ha'il, pe distanța de 618 kilometri.