CFR Cluj - AS Roma: 0-2 în Europa League

Campioana României la fotbal se îndepărtează de calificarea în play-off-ul Europa League, după ce a pierdut și returul cu AS Roma, jucat joi seară la Cluj.

Partida de pe stadionul CFR-ului s-a jucat pe o ceață densă, iar ardelenii au rezistat doar o repriză în fața italienilor care câștigaseră și prima manșă de pe Stadio Olimpico, cu 5-0.

Formația antrenată de Paulo Fonseca s-a impus acum după un autogol al lui Debeljuh și un penalty acordat cu ușurință de arbitrul austriac Harald Lechner și transformat de Veretout, în minutul 67.

AS Roma a obținut astfel calificarea în 16-imile Europa League, în timp ce grparea pregătită de Dan Petrescu rămâne pe locul al 3-lea în Grupa A și are nevoie de două victorii în ultimele două partide, plus cel puțin o remiză a italienilor în meciul cu elvețienii de la la Young Boys Berna.

În cealaltă confruntare a grupei, Young Boys au câștigat cu 1-0 pe terenul bulgarilor de la ȚSKA Sofia, cu care CFR se vor întâlni joia viitoare, tot la Cluj.