FC Barcelona a învins-o la limită pe Dinamo Kiev, în Liga Campionilor

rfi.fr

Echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev a pierdut cu 1-2 contra Barcei, în etapa a 3-a a grupelor Champions League.

Formația ucraineană nu s-a făcut de răs împotriva catalanilor, deși antrenorul Mircea Lucescu a avut la dispoziție un lot decimat, din cauza numeroaselor infectări cu coronavirus. În partida de pe „Camp Nou”, scorul l-a deschis Messi din penalty în minutul 5, Pique a mărit avantajul în minutul 65, iar Țiganov a punctat pentru Dinamo Kiev cu un sfert de oră înainte de final.

În cealaltă partidă din Grupa G, Juventus Torino s-a impus cu 4-1 în Ungaria, la Ferencvaros.

Tot miercuri seară, în Grupa E, Chelsea a învins-o pe Rennes cu 3-0 și FC Sevilla a depășit-o pe FC Krasnodar cu 3-2, după ce rușii au avut 2-0.

În Grupa F, Zenit Sankt-Petersburg a remizat acasă cu Lazio: 1-1, iar Club Brugge a fost devasată cu 3-0 de Borussia Dortmund. Două dintre golurile nemților au fost marcate de norvegianul Haaland.

În fine, în Grupa H, Istanbul Başakşehir a produs marea surpriză a serii, trecând cu 2-1 de Manchester United.

De asemenea, Red Bull Leipzig a învins-o cu același scor pe Paris Saint-Germain.

Joi seară se vor juca meciurile din grupele Europa League, în care CFR Cluj o va înfrunta pe AS Roma.