Simona Halep este în sferturile turneului de la Roma

Simona Halep

Cea mai valoroasă jucătoare română de tenis, Simona Halep, a ajuns în faza sferturilor de finala în turneul de două milioane de dolari de la Roma, dupa o victorie contra ucrainencei Daiana Yamstrenska.

Simona, a 2-a în ierarhia mondială și principală favorită în capitala Italiei, s-a impus destul de greu în fața adversarei în vârstă de 20 de ani, clasată pe locul al 29-lea WTA.

Scorul a fost 7-5, 6-4, după o oră și 30 de minute de joc, iar în faza următoare Halep o va înfrunta pe învingătoarea dintre Elena Rybakina și conaționala ei din Kazahstan - Yulia Putintseva.

Rybakina se află acum pe locul al 18 în clasamentul profesionist feminin.

Amintim, turneul Premier 5 de la Roma se dispută pe zgură și este primul la care participă Simona Halep dupa cel pe care l-a câștigat la Praga, în această vară.

Competiția de la Foro Italico se joacă fără spectatori în tribune, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de Covid-19.