FCSB și FC Botoșani avansează în preliminariile Europa League. Craiova a fost eliminată

Doar doua echipe românești au trecut de primul tur preliminar din Europa League. FCSB a trecut cu 3-0 de Şirak Ghiumri din Armenia, Botoșani a învins-o cu 2-1 pe Ordabasy din Kazahstan, iar Universitatea Craiova a pierdut cu 1-2 în Georgia, la Locomotiv Tbilisi.

Pe Arena Națională, pentru FCSB au marcat Darius Olaru (34), Florin Tănase (65 - penalty) şi Alexandru Buziuc (83), dar diferența de pe teren a fost mai mică decât arată scorul final.

FC Botoşani a obţinut o victorie mare în Europa League, în deplasare în Kazahstan, la Ordabasy. Holzmann a deschis scorul pentru moldoveni, gazdele au egalat, dar croatul Dugandzic a marcat pentru 2-1 în minutul 33, cu un şut direct la vinclu.

În turul următor, Botoşani va avea un adversar mult mai tare. Poate să întâlnească formaţii precum Tottenham, AC Milan sau Galatasaray.

Vicecampioana României - Universitatea Craiova, a avut o prestaţie foarte slabă în Georgia, echipa lui Bergodi pierzând cu 2-1 în faţa lui Locomotiv Tbilisi.

Apărarea oltenilor a cedat în două rânduri pe contraatac şi a încercat în zadar să revină. Baiaram a marcat în minutul 90+3, iar Ivan a trimis pe lângă la ultima fază a meciului.

Astfel, Craiova îşi ia adio de la cupele europene încă din luna august.

Amintim, preliminariile competițiilor continentale se joacă într-o singură manșă, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de Covid-19.

Tragerea la sorți a adversarelor echipelor românești va avea loc la 1 septembrie. Pe lângă FCSB și FC Botoșani, va merge în Europa League și CFR Cluj, eliminată din preliminariile Ligii Campionilor.