Bayern Munchen a câștigat Liga Campionilor

rfi.fr

Echipa germană a învins-o cu 1-0 pe Paris Saint-Germain, în finala jucată la Lisabona, și și-a trecut în palmares al 6-lea trofeu al celei mai puternice competiții continentale a cluburilor de fotbal.

Golul victoriei campioanei Germaniei a fost marcat în minutul 59 de francezul Kingsley Coman, care a reluat cu capul în poarta lui Navas o centrare perfectă de la marginea careului.

Parizienii au avut și ei câteva ocazii imense, printre care una în prelungiri, la care se adaugă și un posibil penalty neacordat, după ce Mbappe a fost lovit peste picioare în careu - fază neobservată nici de oficialii din camera de arbitraj video.

Bayern Munchen a fost prima oară campioană a Europei în 1974, iar ultimul trofeu l-a cucerit în 2013, în timp ce Paris Saint-Germain a jucat prima ei finală a marii competiții continentale.

Deasemenea, Bayern a reușit să câștige Champions League având doar victorii până în finală.

Amintim, în semifinale, nemții au surclasat-o cu 8-2 pe FC Barcelona, iar PSG a trecut cu 3-0 de RB Leipzig.