Real Madrid a câștigat al 34-lea titlu de campioană a Spaniei

France24

Real Madrid și-a întărit statutul de cea mai titrată echipă a Spaniei, după ce a câştigat titlul în Primera Division, în fața marii rivale FC Barcelona, care nu o mai poate depăși la puncte, cu o etapă înaintea finalului de sezon.

"Galacticii" antrenați de Zinedine Zidane, care a ajuns la al 11-lea trofeu cucerit cu echipa iberică, au câștigat joi seară, cu 2-1, în fața lui Villarreal.

Pentru madrileni a marcat golgeterul francez Karim Benzema în minutul 29 și în minutul 77 - dintr-un penalty acordat ușor la o cădere în careu a căpitanului Sergio Ramos. La Villareal a punctat Iborra, spre final.

Real ar fi devenit campioană şi în cazul unei înfrângeri, fiindcă Barca a pierdut pe propriul teren: 1-2 cu Osasuna. Lionel Messi a înscris dintr-o lovitură liberă, dar adversarii au marcat în prelungiri, cu un jucător eliminat.

Gruparea din Madrid nu mai câștigase titlul din 2017, în ultimele două sezoane cedând în fața Barcelonei.

Totuși, fanii Realului au sărbătorit civilizat performanța. Au venit în număr mare în în piața Cibeles din centrul orașului, dar, spre încântarea forțelor de ordine, au păstrat distanţarea socială într-un mod neașteptat - nu au ieșit din maşini. Au claxonat zeci de minute și s-au mulțumit  doar să cante și să scandeze numele echipei lor, fluturând steaguri și eșarfe.

Zinedine Zidane a plâns pe gazon la finalul meciului şi a reușit cu greu să le răspundă reporterilor, declarând că să porți o luptă atât de dură timp de 38 de etape, este o sarcină enorm de grea, dar deosebit de frumoasă.

În ultima rundă din Primera Division, duminică, Real va juca în deplasare la Leganes și FC Barcelona la Alaves.