Cosmin Olăroiu l-ar putea înlocui pe Marcello Lippi la naționala Chinei

Cosmin Olăroiu a calificat Steaua în finala Cupei României-Timişoreana.

Iată cele mai interesante știri sportive ale dimineții de 15 noiembrie:

yes Tehnicianul italian Marcello Lippi a demisionat de la naţionala Chinei, după înfrângerea în faţa Siriei, scor 2-1, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022. Lippi şi-a anunţat demisia în conferinţa de presă de după meci, subliniind că îşi asumă întreaga responsabilitate pentru rezultatele slabe. Marcello Lippi, în vârstă de 71 de ani, a semnat cu federaţia din China în 2016. Presa din China a conceput deja o listă de posibili înlocuitori pentru prima reprezentativă. Cosmin Olăroiu e unul dintre favoriţi. Antrenorul român o pregăteşte pe Jiangsu Suning din martie 2018, iar în acest moment este unul dintre cele mai apreciate nume din campionatul Chinei.

yes România și-a asigurat prezența în play-off-ul Ligii Națiunilor, după partida Cehia - Kosovo 2-1 de aseară. Astfel, mai avem o șansă de calificare la Euro 2020, în cazul în care nu reușim să învingem Suedia, în această seară de la ora 21.45, pe Arena Națională. România va mai juca două meciuri în luna martie, unul pe teren propriu, și altul în deplasare. Pentru a obține biletele la Euro 2012, trebuie să le cîștige pe amândouă. Dacă vom fi echipa care fi trasă la sorți să completeze barajul de Divizia C, atunci vom întâlni sigur Scoția în semifinale, apoi învingătoarea dintre Norvegia și Serbia. Dacă vom fi echipa extrasă din Grupa D, vom întâlni sigur Islanda, în semifinale, pentru că suntem cea mai slabă echipă de Liga Națiunilor din C. Finala ar putea fi jucată cu Ungaria sau Israel la București. Barajele de Liga Națiunilor se vor disputa la finalul lunii martie, iar finalele celor 4 divizii se vor disputa pe terenul uneia dintre cele două finaliste, locul urmând să fie stabilit prin tragere la sorți.

yes După Turcia și Franța, alte două echipe și-au asigurat prezența la Euro 2021 în urma rezultatelor consemnate joi în preliminarii. Este vorba despre Anglia, care a reușit scorul serii cu Muntenegru (7-0), și Cehia, care s-a impus la limită pe teren propriu împotriva celor de la Kosovo (2-1).

yes Naţionala de tineret a României a învins, joi, la Voluntari, selecţionata Finlandei, scor 4-1, în preliminariile CE2021. Valentin Mihăilă a marcat toate golurile "tricolorilor mici". Mihăilă a marcat în minutele 9, 16, 45+5 şi 78, în timp ce pentru Finlanda a înscris Kairinen (3). În următorul meci, România va juca, marţi, cu Irlanda de Nord.

yes Roger Federer (3 ATP) și-a asigurat prezența în semifinalele Turneului Campionilor pentru a 16-a oară în carieră. Campionul elvețian a avut un plan bine pus la punct și a obținut o victorie clară în fața lui Novak Djokovic (2 ATP), care nu s-a ridicat la nivelul așteptat. A fost 6-4, 6-3 pentru Federer, după o oră și 14 minute de joc. Eliminat din competiție în urmă cu două zile, Matteo Berrettini a obținut o victorie de palmares contra lui Dominic Thiem. Italianul a servit foarte bine, a profitat din plin de oboseala acumulată de austriac și a câștigat meritat o partidă care a avut două seturi, scor 7-6(3), 6-3. Austriacul era calificat în semifinale după primnele două partide din grupe.

yes Naţionala feminină de baschet a României a învins clar formaţia Danemarcei, cu scorul de 70-55 (26-14, 13-15, 19-15, 12-11), aseara, în Sala ''Constantin Jude'' din Timişoara, în Grupa D a preliminariilor Campionatului European 2021. Soarta partidei a fost decisă practic în primul sfert, adjudecat de tricolore cu 26-14, celelalte trei sferturi stând în general sub semnul echilibrului.