Halep face istorie: Simona câştigă Wimbledon în mai puţin de o oră

Simona Halep cu trofeul de la Wimbledon
REUTERS/Hannah McKay

Simona Halep este, în premieră pentru ea și pentru România, în finala de la Wimbledon și ar putea câștiga cel de-al doilea turneu de Mare Șlem din carieră. Halep (7WTA) o întâlnește în finală pe Serena Williams. Partide începe la ora 16.00. RFI transmite finala în format live text. Finala va avea actualizări foto și video.

Actualizare:  A fost cel mai bun meci din viața mea, a declarat Siomona după meci

Actualizare: MAGIC!!!  6-2!!!!! Halep câștigă!la Wimbledon!!

Actualizare:  5-2 pentru Halep! Simona servește pentru titlu.

Actualizare:  4-2 pentru Halep, după doar 48 de minute!

Actualizare:  BREAK HALEP!!!  3-2 pentru româncă, după un nou game cu o defensivă perfectă!

Actualizare:  2-2!

Actualizare:  S. Williams își câștigă din nou, lejer, serviciul: 2-1 pentru jucătoarea americancă

Actualizare: Peste 70% eficiență la primul serviciu pentru Halep. Simona egalează: 1-1

Actualizare:  1-0 pentru Serena. Jucătoarea din SUA a început mai bine setul doi

Actualizare:  Simona a câștigat primul set în 26 de minute. Începul setul al doilea. Servește Serena

Simona Halep și Serena Williams la finalul partidei

Actualizare:  HALEP SE LUPTĂ, SALVEAZĂ EROIC PUNCTE ȘI CÂȘTIGĂ SETUL! 6-2!

Actualizare:  5-2. Williams își adjudecă serviciul, dar jucătoarea din România are în continuare un avantaj consistent.

Actualizare: Serena joacă mult mai agresiv. Halep salvează o minge de break în acest game al 6-lea. Simona servește bine și încheie game-ul cu forehand în cross: 5-1!

Actualizare: Serena Williams revine în joc. 4-1, după ce a forțat forehand-ul Simonei Halep

Actualizare: Simona este pe tot terenul! Serviciu As și 4-0, după doar 11 minute de joc

Actualizare:  3-0 Halep. SENZAȚIONAL început!

Actualizare:  2-0 pentru Simona Halep

Actualizare:  Start perfect: break HALEP!

Actualizare: Halep se ridică prima de pe scaun. Servește Serena în primul game al finalei. 15-0

Actualizare: Jucătoarele intră pe teren

Actualizare: Fanii încep să intre în număr mare în complexul All England Lawn Tennis and Croquet Club

Actualizare: Ducesele Kate şi Meghan au anunţat că vor fi prezente la finală

Actualizare: De luni, Simona Halep va urca pe locul 4 în clasamentul WTA

Actualizare: Favorită la casele de pariuri este Serena. 1.53 e cota pentru un nou triumf al sportivei americancei de 37 de ani. 2.45 este cota lui Halep

De șapte ori campionaă la Wimbledon, Serena ar putea egala astăzi recordul lui Margaret Court în privința numărului de Grand Slam-uri câștigate: 24.

Simona Halep (27 de ani, nr. 7 WTA) a învins-o, în semifinale, pe ucraineanca Elina Svitolina (24 de ani, nr. 8 WTA), cu scorul de 6-1, 6-3, într-o partidă care a durat 74 de minute. Serena Williams (37 de ani, nr. 10 WTA) a reușit să câștige, cu scorul de 6-1, 6-2, confruntarea cu Barbora Strycova (33 de ani, nr. 55 WTA).

Williams conduce cu scorul de 9-1 în întâlnirile directe cu Simona Halep.