Rugby: USA Perpignan, echipa lui Johan Van Heerden, retrogradează

Perpignan 29 La Rochelle 51
Perpignan se întoarce în liga secundă după doar un an în Top 14
Media365

USA Perpignan, echipa în care joacă internaționalul român de origine sud-africană Johan Van Heerden, a retrogradat în liga a doua de rugby a Franței, cu trei runde înaintea finalului sezonului regulat. Grenoble, unde joacă Mihăiță Lazăr, este și ea în pericol de retrogradare.

Înfrângerea severă, 29 - 51 pe teren propriu în fața lui La Rochelle, a oficializat reîntoarcearea catalanilor în liga secundă după numai un an de prezență în Top 14.

Van Heerden a intrat în linia a doua în minutul 60, într-o echipă depășită la toate capitolele de revelația rugby-ului francez din ultimii ani, finalista Challenge Cup, La Rochelle, care a marcat în acest meci șapte eseuri față de patru ale gazdelor.

Retrogradarea nu este o surpriză și era anunțată de mult, dat fiind că Perpignan a obținut doar două victorii în cele 23 de meciuri disputate în campionat.

Catalanii sunt pe locul 14 - ultimul în clasament - cu doar 12 puncte și matematic nu mai pot ajunge din urmă pe Agen, de pe locul 12 cu 34 de puncte, după victoria acestora cu 25 - 15 în fața lui Lyon.

Deocamdată,  pe celălalt loc retrogradant - 13 - se află Grenoble cu 28 de puncte, echipa în care evoluează pilierul român Mihăiță Lazăr, care a intrat în joc după pauză în meciul pierdut la scor, 12 - 47 în fața lui Montpellier.

Lidera clasamentului, Stade Toulousain, a obținut o victorie la limită, 21 - 20, în deplasare în fața campioanei en titre, Castres, unde a evoluat din minutul 57 pilierul Tudor Stroe, și nu mai poate pierde locul în semifinala play-off.

Pentru celălalt loc calificativ direct prima șansă o are Clermont Auvergne care a învins în deplasare pe Stade Francais cu 41 - 25.

În celelalte meciuri s-au înregistrat scorurile: Pau 29 Racing 92 Paris 27, Toulon 45 Bordeaux Begles (cu pilierul moldovean Vadim Cobîlaș titular) 17.

În clasament pe primul loc se află Toulouse cu 84 de puncte, urmată de Clermont cu 77, Lyon 65, Castres 64, Racing 63, La Rochelle 62. Echipele clasate pe locurile 3 - 6 se califică pentru sferturile de finală.

Newcastle aproape de retrogradare

În campionatul Angliei, Gallagher Premiership, Newcastle Falcons e pe punctul de a retrograda în liga a doua, English Championship, după înfrângerea pe teren propriu, 17 - 31 în fața lui Northampton Saints.

Newcastle Falcons 17 Northampton Saints 31
Aripa Tom Collins de la Northampton a marcat un hat trick de eseuri în meciul cu Newcastle
Action Images

Echipa din nordul Angliei mai are doar șanse infime de a se salva cu două runde înaintea sezonului regulat, cu nouă puncte în urma lui Leicester Tigers, care au pierdut pe teren propriu, 20 - 23, în fața lui Bristol Bears.

În fruntea clasamentului continuă să se afle Exeter Chiefs cu 81 de puncte, calificați deja pentru o semifinală play-off pe teren propriu, ei obținând o victorie norocoasă pe teren propriu, 17 - 15 cu Harlequins, care au ratat ocazia de a obține o victorie de prestigiu, mijlocașul lor la deschidere Marcus Smith nereușind transformarea unei penalități în minutul 75 de la 40 de metri.

Pe locul 2 cu 72 de puncte în cea de-a doua semifinală pe teren propriu sunt campionii en titre, Saracens, care au pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive în deplasare în Gallagher Premiership, învingând pe Wasps la Coventry în mod convingător cu 31 - 14.

Saracens vor juca în semifinală, probabil cu Gloucester, care practic și-au asigurat locul al treilea cu 61 de puncte, chiar după înfrângerea în deplasare cu Worcester Warriors, 20 - 27.

Northampton și Harlequins au cele mai mari șanse pentru ocuparea ultimului loc calificativ - 4, având fiecare câte 51 de puncte, dar Sale Sharks 48, Wasps 47 și Bath 46 nu au renunțat la luptă. Sale a învins pe Bath cu 6 - 3.

Final de sezon regulat în Guinness Pro 14

În Guinness Pro 14 - liga celto-italo-sud africană sezonul regulat a luat sfârșit, cu învingătoarele în cele două grupe, Leinster și Glasgow Warriors, calificate direct în semifinale pe teren propriu.

Benetton Treviso în fazele finale
Jucătorii și staff-ul lui Benetton sărbătoresc calificarea în premieră în fazele finale ale Guinness Pro 14

Leinster va întâlni pe învingătoarea din sfertul de finală Munster - Benetton Treviso, în timp ce Glasgow va juca cu învingătoarea din meciul Ulster - Connacht.

Este pentru prima oară când o echipă din Italia se califică pentru fazele eliminatorii ale competiției, Benetton calificându-se astfel și pentru Cupa Campionilor Europeni, alături de celelalte cinci echipe prezente în play-off.

Pentru al șaptelea loc calificativ în Cupa Campionilor se va disputa un meci de baraj între echipele galeze Ospreys și Scarlets.

În ultima rundă a sezonului regulat s-au disputat derby-urile regionale încheiate cu următoarele scoruri: