Rugby: Exeter Chiefs pun capăt invincibilității Saracens după opt luni

Exeter Chiefs 31 Saracens 13
Harry Williams marchează al patrulea eseu pentru Exeter, consfințind o victorie meritată

În derby-ul Gallagher Premiership, campionatul Angliei la rugby, Exeter Chiefs au învins pe Saracens cu 31 - 13, prima înfrângere a londonezilor în toate competițiile după 22 de meciuri. Clermont a a terminat la egalitate derby-ul cu Toulouse în Top 14.

Prin victoria cu 31 - 13, cea mai netă din istoria meciurilor cu Saracens, Chiefs pun capăt invincibilității campionilor Angliei care data din 1 aprilie anul acesta de la înfrângerea în fața lui Leinster la Dublin în sferturile de finală ale Cupei Campionilor.

Exeter și-au asigurat victoria cu bonus ofensiv cu ultima acțiune a meciului, toate cele patru eseuri ale lor fiind opera pachetului lor de înaintași - tradiționalul lor punct forte - care a dominat categoric după primele 20 de minute când Saracens au părut să controleze jocul și conduceau cu 6 - 0.

Ambele echipe au avut absențe de marcă în lot, de la Exeter au lipsit între alții internaționalii englezi Sam Symmonds, Henry Slade și Jack Nowell, iar de la Saracens internaționalii englezi Billy Vunipola și Maro Itoje, internaționalul galez Liam Williams și internaționalul scoțian Sean Maitland, dar vicecampionii Angliei au valorificat pe deplin avantajul terenului propriu și au avut o dorință de victorie mult mai mare.

În celelalte meciuri ale rundei a 10-a s-au înregistrat rezultatele Worcester Warriors 6 Northampton Saints 32, Leicester Tigers 39 Harlequins 24, Sale Sharks 27 Bristol Bears 10, Newcastle Falcons 17 Gloucester 20, Wasps 14 Bath 24.

Ca urmare a victoriei în meciul direct, Exeter Chiefs trec pe primul loc cu 45 de puncte, înaintea Saracens cu 42, urmate de Gloucester 32, Wasps și Harlequins câte 24.

Victoria lui Exeter s-ar putea dovedi mai mult una de prestigiu, întrucât cele două echipe sunt detașate în fruntea clasamentului aproape de jumătatea sezonului regulat și sunt favorite la calificarea în semifinale play-off pe teren propriu, ca în sezonul trecut, când titlul a fost câștigat de Saracens în finala cu Exeter pe stadionul Twickenham din Londra.

Derby egal în Franța

Și în Franța a avut loc derby-ul dintre primee două clasate în campionat dar aici meciul s-a terminat la eggalitate, 20 - 20.

Clermont, care recent a însvins de două ori pe Timișoara Saracens în Challenge Cup, a luat un avataj care părea decisiv la pauză când conducea cu 17 - 3.

Clermont continuă cursa în frunte după egalul împotriva lui Toulouse

Toulouse a revenit putenic în partea a doua, marcând două eseuri prin Mathis Lebel și Romain N'Tamack, componenți ai echipei Franței care a câștigat în vară Cupa Mondială U20, dar Clermont s-a apărat cu succes până la ultima fază de joc când oaspeții au presat pentru victorie pe un avantaj și cum eseul nu a venit, la indicația băncii tehnice au revenit pe locul penalității pe are Thomas Ramos a transformat stabilind scorul final Clermont 20 Toulouse 20.

La Rochelle a obținut a cincea victorie consecutivă în campionat, 28 - 23 în deplasare la Pau, în timp ce Racing 92 Paris a marcat 10 eseuri în partida cu Perpignan (unde a evoluat în linia a treia internaționalul român Johan Van Heerden între minutele 19 - 56) cu 64 - 28, a 12-a înfrângere a catalanilor în tot atâtea meciuri în Top 14.

În celelalate partide s-au înregistrat scorurile: Agen 6 Stade Francais 19, Toulon 40 Lyon 7, Grenoble (cu pilierul Mihăiță Lazăr intrat în minutul 63)17 Montpellier 16, Castres 13 Bordeaux Begles (care a jucat timp de 50 de minute în 14, după primirea unui cartonaș roșu, cu pilierul moldovean Vadim Cobîlaș titular până în minutul 62) 32.

În clasament conduce Clermont Auvergne cu 43 puncte, urmat de Stade Toulousain 40, La Rochelle 37 și Racing 92 36.

Derby-uri locale

În Guinness Pro 14 runda a 11-a a fost cea a derby-urilor locale, dominate de ciocnirea irlandeză dintre campionii ligii celto-italo-sud-africane și ai Euopei, Leinster, și Connacht.

Leinster 33 Connacht 29
Leinster a obținut victoria cu un eseu marcat în ultima acțiune a meciului

După un meci dramatic în care oaspeții cu 29 - 12 cu 10 minute înainte de final, gazdele au avut o revenire senzațională, marcând trei eseuri transformate, eseul victoriei fiind marcat cu ultima acțiune a meciului.

În celălalt derby irlandez, Ulster a învins pe Munster cu 19 - 12. În derby-urile galeze s-au înregistrat scorurile: Ospreys 19 Scarlets 12 și Cardiff Bluesc 19 Newport Dragons 16.

Derby-ul scoțian a revenit lui Edinburgh care a învins pe Glasgow cu 23 - 7 pe Glasgow Warriors, în timp ce în derby-ul italian Benetton Treviso a învins în deplasare pe Zebre cu 10 - 8, derby-ul sud-african Toyota Cheetahs - Sothern Kings fiind programat a se juca pe 19 ianuarie.

În clasamentul grupei A conduc Glasgow Warriors cu 41 de puncte urmați de Munster 35, Ospreys și Connacht câte 32.

În grupa B pe primul loc se află Leinster cu 49 de puncte, urmați de Ulster cu 33 și Scarlets cu 30.