Campionii en titre ai Europei și ai Angliei, Saracens, au învins la Londra pe RC Toulon, foștii tripli campioni ai Europei din 2013, 2014 și 2015, cu 10 - 3 în ultima rundă a grupelor de calificare ale Cupei Campionilor Europeni. Ambele echipe s-au calificat în sferturile de finală ale competiției în urma acestui rezultat.

Lupta pe înaintare a fost una aprigă (Saracens în roșu)
Celebra aripă sud-africană Bryan Habana a fost foarte aproape de marcarea unui eseu pentru Toulon în minutul 3
Cealaltă aripă de la Toulon, fijianul Josia Tuisova, a ratat incredibil, scăpând balonul în but
Treptat, Saracens au preluat inițiativa și au atacat pe înaintare, mai ales prin numărul 8, Jackson Wray - omul meciului
Jim Hamilton a fost impecabil în margine, înlocuindu-l pe titularul George Kruis, accidentat
Internaționalul georgian, Mamuka Gorgodze, a fost ca de obicei combativ sub tricoul lui Toulon
Mijlocașul la grămadă Richard Wigglesworth a dirijat adeseori jocul prin loviturile sale de picior "box-kick"
Singurul eseu al meciului a fost marcat de aripa Chris Ashton, care a pătruns printre celebrii Ma'a Nonu și Matt Giteau