Simona Halep pierde finala de la Beijing, dar rămâne nr.1 WTA

Facebook / Simona Halep

Simona Halep a fost învinsă duminică în finala turneului de la Beijing de franțuzoaica Caroline Garcia (locul 15 WTA) cu scorul de 6-4, 7-6 (3), după un meci foarte disputat, care a durat o oră și 52 de minute.

Garcia a prestat un joc aproape perfect, în forță, cu serve foarte puternice, extrem de greu de returnat.

Momentul cheie al meciului a fost în setul 2, la scorul de 3-3, când Halep a avut nu mai puțin de 9 (nouă) mingi de breack pe care nu a reușit să le fructifice. După acest game Garcia a devenit de neoprit.

În ciuda acestui rezultat, Simona Halep rămâne pe locul 1 în topul WTA, în urma victoriei de sâmbătă din semifinala cu Ostapenko.

Luni, la publicarea clasamentului WTA, românca va avea 40 de puncte în plus faţă de fostul lider, spaniola Garbine Muguruza.

Simona Halep şi-a "achitat" toate datoriile la China Open: a obţinut prima victorie în faţa Mariei Şarapova, apoi a învins-o clar pe Daria Kasatkina, după ce fusese întrecută la fel de clar săptămâna trecută, la Wuhan.  Însă Jelena Ostapenko era prima pe listă, după ce letona a privat-o de cele mai importante performanţe ale carierei, titlul la Roland Garros şi locul 1 WTA, potrivit news.ro.

Pentru Halep următorul concurs important este Turneul Campioanelor, din 23-29 octombrie, de la Singapore.